X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دنیای شگفت انگیز صدا و تصویر دیجیتال
آرشیو
موضوع بندی
یکشنبه 25 اردیبهشت‌ماه سال 1384
تنظیم و نصب ویندوز XP Pro بصورت اتوماتیک


تنظیم و پاسخگویی مقادیر و پارامترهای مختلف در هنگام نصب ویندوز XP Pro در شرکت ها و یا اداراتی که تعداد زیادی کامپیوتر وجود دارد کاری مشکل می باشد زیرا لازم است شخصی که در حال نصب ویندوز است در تمام مدت نصب نزدیک کامپیوتر باشد تا به پارامترهای مختلف مانند CD key ، پروتکل های مختلف شبکه، زبان مورد نظر، و یا حتی نصب بعضی سخت افزارهای خاص در هنگام نصب ویندوز پاسخ های مناسب داده و نصب را ادامه دهد.
ولی با استفاده از نصب اتوماتیک می توان تمام این موارد را بدون آنکه در رابطه با هیچ یک از آنها در موقع نصب منتظر تنظیم از طرف عامل انسانی باشد، متناسب با نیاز نصب کند. 
یا اگر لازم باشد که بعضی از فو لدرهای مربوط به ویندوز مانند Documents and Settings یا Program Files را به محل دیگری انتقال دهید، راحت‌ترین و متناسب ترین راه در هنگام نصب می باشد.
در اینجا طریقه ایجاد یک CD نصب اتوماتیک را متناسب با نیازهای شما در ویندوز توضیح خواهیم داد بطوریکه با قرار دادن CD در CD Rom تا نصب کامل ویندوز نیازی به مراجعه شما به کامپیوتر برای تنظیم و پاسخگویی نخواهد بود و بعد از نصب نیز تمام تنظیمات مورد نیاز و درایورهای سخت افزاری بطور کامل نصب شده اند. البته باید برای ایجاد اینCD کمی وقت بگذارید و نیازهای خود را از قبیل اینکه شما از چه سخت افزارهایی استفاده می‌کنید ، آخرین service pack ویندوزی که می خواهید نصب کنید چیست ، زبانهای مورد نظر که در ویندوز می‌خواهید نصب کنید ، پروتکل‌های مختلف که نیاز دارید و محل قرار گرفتن فولدرهای مختلف سیستم از قبیل program files وDocuments and Settings تعریف نمایید.

موارد مورد نیاز برای ایجاد این سی‌دی عبارتند از :

۱- یک کپی سالم از ویندوز مورد نظر . ما در اینجا طریقه ایجاد سی‌دی ویندوز XP Professional را شرح می دهیم. ولی ساخت این CD برای هر یک از ویندوزهای سرور 2003 ، سرور 2000، 2000 professional نیز با کمی تغییر مشابه است .
۲- داشتن آخرین Service pack متناسب با ویندوز مورد نظر .

۳- داشتن درایوهای سخت افزارهایی که از طریق خود ویندوز پشتیبانی نمی‌شوند و شما آنها را نیاز دارید .

4- CD Writer 

5- یک نرم افزار CD Writer با قابلیت ایجاد CD های قابل boot شدن

6- حدود 2 GB فضای آزاد در یکی از درایورهای کامپیوتر .

7- داشتن مهارتهای اولیه کار با ویندوز .


طریقه ایجاد CD ویندوز XP Professional با نصب اتوماتیک و متناسب با نیاز

مرحله اول:

ابتدا روی کامپیوتری که می‌خواهید این سی‌دی را ایجاد کنید ویندوز explorer را به شکلی تنظیم کنید که تمام فایلها از قبیل فایلهای مخفی و فایلهای سیستمی و ... دیده شوند. سپس یک فولدر بنام "bootcd " در درایو مورد نظر که حداقل 2GB فضای خالی داشته باشد ایجاد کرده و در داخل این فولدر نیز فولدرهای "Drivers" و "Deploy" و "service pack" و "working" را ایجاد نمایید.
سپس تمام محتویات یک CD ویندوز xp professional را در داخل فولدر " bootcdworking" کپی کنید .

مرحله دوم :

از سایت مایکروسافت آخرین ویرایش از service pack ویندوز مورد نظر را در داخل کامپیوتر خود بیاورید. برای راحتی میتوانید در سایت مایکروسافت نام ویندوز مورد نظرتان به همراه کلمه service pack را جستجو کنید. (مثلاً در اینجا xp service pack)
سپس service pack را در داخل فولدر " bootcdservice pack "قرار دهید و آنرا توسط نرم افزارهایی مانند "winzip" و یا "winrar" از حالت فشرده خارج نمایید.
سپس از طریق Start -> run دستور cmd را اجرا کنید.
در حالت خط فرمان به داخل فولدر"bootcd service packI386 update" بروید.
حال باید فایلهای داخل فولدر "working" را به وسیله فایلهای service pack به روز رسانی کنیم، برای این منظور جلو پرامپت خط فرمان
update -n -s : (your drive letter):ootcdworking
را تایپ کنید. حالا فایلهای اصلی با فایلهایservice pack به روز رسانی شده اند.

مرحله سوم :

حال می خواهیم تعدادی از پارامترهای مختلف را که در موقع نصب ویندوز سؤال میشود تنظیم نماییم تا نصب بخاطر این سؤالها دچار وقفه نشود. از آنجا که تعداد این پارامترها زیاد می باشد و اینکار توسط نرم افزار setupmgr.exe صورت میگیرد که دارای صفحاتی بصورت wizard می باشد که تنظیمات آن نیز ساده می باشند، تنها اشاره ای گذرا به آنها می نماییم.
از طریق شاخه "support ools" در سی‌دی ویندوز XP Professional فایل deploy.cab را که بصورت فشرده است، یافته و آنرا در شاخه "bootcddeploy" از حالت فشرده خارج نمایید. حال می توانید برنامه setupmgr.exe را اجرا نمایید.
پس از پاسخ به تمام سؤالهای setupmgr.exe یک فایل بنام"unattended.txt" ساخته میشود. این فایل را به"winnt.sif" تغییر نام داده و در"bootcdworkingI386" کپی کنید .
البته می توان فایل winnt.sif را توسط setupmgr.exe بصورت اتوماتیک ساخت سپس تغییرات مورد نظر را در این فایل بصورت دستی ایجاد نمود همانطور که در طول این مرحله ها در چند مورد این کار را انجام خواهیم داد.
صفحات setupmgr.exe دارای سؤالات مشخصی است ولی در اینجا چند مورد را برای مثال بیان می‌کنیم:
در صفحه اول برنامه گزینه "windows unattended installation" را انتخاب می نماییم،
صفحه "user interaction level" دارای چندین انتخاب می‌باشد که ما در اینجا"fully automated" را انتخاب می کنیم .
در صفحه"distribution folder" انتخاب"this file will be used to install from a CD" را انجام دهید .

مرحله سوم - الف : پارتیشن بندی دیسک سخت بطور اتوماتیک
همانطور که گفتیم اگر بعضی تغییرات را در فایل winnt.sif برای یک نصب اتوماتیک کامل تهیه کرده باشید تمام موارد بطور اتوماتیک انجام میگیرد به جز پارتیشن بندی و فرمت دیسک سخت که این مورد باید به صورت دستی انجام گیرد. اگر می‌خواهید این قسمت هم به طور اتوماتیک انجام گیرد و درایو اصلی شما بصورت NTFS فرمت شده و نصب در آنجا صورت گیرد، خط زیر را در قسمت [unattended] فایل winnt.sif وارد کنید :
Repastition=yes
توجه : این خط باعث از بین رفتن تمام اطلاعات درایو اصلی میگردد.

مرحله سوم - ب : جابجایی فولدرهای پیش گزیده در ویندوز
گاهی اوقات شما نیاز دارید که بعضی از فولدرهای موجود در ویندوز مانند "Documents and settings" یا "programs files" در درایوهای دیگر ساخته شود،
برای این منظور در زیر قسمت [Guiunattended] خط روبرو را وارد کنید:
"ProfilesDir="D:Documents and Settings
    

مرحله چهارم : اضافه کردن سخت افزارهای خاص و یا تنظیمات خاص سخت افزار

سخت افزارها از نظر نوع نصب بر دو گونه‌اند تعدادی از آنها در حالت متنی نصب می‌شوند و تعداد دیگری نیز در حالت گرافیکی (GUI)، که طریقه نصب اتوماتیک و تنظیم کردن هر یک از این موارد متفاوت است.
ما در اینجا فقط سخت افزارهایی که در حالت GUI نصب می‌شوند (plug and play) مانند کارت صدا ، گرافیگ ، شبکه ، مودم و ... را توضیح می‌دهیم و تنظیمات و نصب سخت افزارهایی که در حالت متنی هستند را توضیح نخواهیم داد که شامل وسایل ذخیره کننده مانند SATA و RAID می‌باشند و همچنین قسمت موبوط به HAL که برای تنظیم آنها در ابتدای نصب ویندوز باید کلیدهای F5 و F6 را در زمانهای خاص فشار دهید که می‌توانید این تنظیمات را نیز در نصب اتوماتیک لحاظ کنید برای این منظور می‌توانید به صفحه
"http:/www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/ull/reskit/en-us"
و در آنجا به قسمت "Adding Hardware Devices support" مراجعه کنید .

نصب راه اندازهای plug and play : بیشتر این وسایل توسط خود ویندوز پشتیبانی می‌شوند. بعد از اینکه مطمئن شدید که ویندوز XP Professional راه انداز سخت افزار مورد نظر شما را ندارد می‌توانید با طی مراحل زیر راه انداز این وسائل را در داخل CD نصب ویندوز قرار دهید :
  • ابتدا فولدر تو در تو "oem$$1pnpdrvrs" را در شاخه "bootcdworking" ایجاد نمائید .
  • سپس فایلهای مورد نظر برای نصب سخت افزار مورد نظر که شامل فایلهای راه انداز کاتالوگ و فایلهای inf می‌باشند را در فولدری که به نام سخت افزارتان مثلاً "video" در زیر شاخه "pnpdrvrs" ایجاد می‌کنید کپی کنید .
در زیر قسمت unattended فایل "winnt.sif" مقدار oempreinstall=yes قرار داده و سپس در خط بعد
"...Oempnpdriverpath="pnpdrvrsvido, pnpdrvrschipset , pnpdrvrsaudio
در هنگام نصب ابتدا فولدر inf ویندوز برای راه اندازی مناسب سخت افزارها جستجو شده سپس آدرس‌های داده شده در oemdriverpath جستجو می‌شود و اگر چند راه انداز مناسب با سخت افزار را پیدا کرد مناسب ترین آنرا نصب می‌کند .
یک قسمتی که شاید لازم باشد به فایل winnt.sif در قسمت unattended اضافه کنید خطDriverSigningPolicy = ignore
است ، این باعث جلوگیری از توقف نصب ویندوز xp در صورتی که وسیله pnp دارای گواهینامهWHAL= windows hardware Quality label نباشد ، می‌شود.

مرحله پنجم : استخراج boot image و ایجاد یک سی دی بوت

ما به فایل CD bootable image برای اجرا از روی CD نیاز داریم. برای اینکار ما این فایل را از یک CD ویندوز XP استخراج می‌کنیم. خوشبختانه ویندوز XP دارای یک فایل boot کاملاً قابل استفاده می‌باشد. برای این منظور از نرم افزار "isobuster" استفاده می‌کنیم.
برای این منظور CD ویندوز XP را در CD Rom گذاشته و در isobuster در قسمت سمت چپ صفحه به قسمت " Bootable CD" سی‌دی ویندوز XP می‌رویم.
در قسمت سمت راست صفحه روی "microsoft corporation.img" راست کلیک کرده
و "Extract Microsoft corporation.img" و فایل را به فولدر "bootcd" انتقال دهید.
حال زمان آن فرا رسیده تا توسط نرم افزار Nero 6 تمام فایلهایمان را گرد آوری کرده و یک CD XP قابل boot شدن ایجاد کنیم .
در Nero گزینه "(CDRom (boot" را برگزینید. در قسمت "Boot" دکمه رادیویی "imag file" را انتخاب کرده و فایل image را که در قسمت پیش از روی CD ویندوز XP استخراج کرده بودیم انتخاب کنید. سپس "enable expert setting" را چک زده مقادیر خواسته شده را بطریقه زیر تنظیم کنید
Kind of emulation : no emulation
Number of loaded sectors: ۴
در قسمت iso مقدار"file name length" را از روی جعبه کشویی به
(max. Of 31 chars(iso level 2
تغییر داده و تمام مقادیر را چک بزنید .
ضروری می‌باشد که ویرایشی از nero را استفاده کنید که دارای انتخاب
Do not add the ";1" iso file version extension
باشد در غیر این صورت ممکن است CD شما به درستی boot نشود.
سپس کلید new را زده و تمام محتویات فولدر"bootcdworking" را داخل nero ریخته و سی دی را رایت کنید.
توجه: اگر بخواهیم توسط یک CD ویندوز کامپیوترهایی با شکل های مختلف نصب کنیم می توانیم فایل winnt.sif را بر روی یک floppy بریزیم و در هر مرتبه از نصب می‌توانیم این فایل را به شکل مورد نیاز در آوریم.با تشکر از دوست و همکار عزیزم : مهندس حجت وفا

تعداد بازدیدکنندگان : 199892


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها