X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دنیای شگفت انگیز صدا و تصویر دیجیتال
آرشیو
موضوع بندی
چهارشنبه 28 اسفند‌ماه سال 1387
Exastor انباره فایل در قرن ۲۱ - (۷)

 

Active Online Archive 

بعنوان یک راه حل فراگیر Exastor جوابهای منحصر به فردی برای نیازهای آرشیو Online دارد:

·         ماندگاری دیتا - Exastor  یک لایه نرم افزاری مجازی است که از سخت افزارهای PC روز استفاده میکند، با این وجود قابلیت ارتقا به سخت افزارهای جدید را دارد. نکته مهم این است که مشتری را به استفاده از سخت افزار خاصی محدود نمی کند و راهی برای ارتقا به سخت افزرهای آینده باقی میگذارد. مشتری میتواند سیستم را با RAID6 و دیسکهای 500GB ببندد ولی این امکان را دارد که دو سال بعد از تکنولوژی های جدیدتر RAID همانند MAID استفاده کند و محتوای آرشیو را دوباره بر این اساس تجدید کند.

·         مقبولیت - بر خلاف تعدادی از راه حلهای اختصاصی آرشیو یا راه حلهای مبتنی بر پشتیبان گیری، Exastor برای سرویس دهی از یک رابط استاندارد مبتنی بر فایل استفاده میکند. برنامه های حال و آینده به راحتی با سیستم سازگارند و ارتباط برقرار میکنند. در حقیقت با این روش لایه برنامه های رومیزی از لایه ذخیره سازی و آرشیو دیتا منفک میشوند و همیشه از طریق یک رابط استاندارد با یکدیگر کار میکنند.

 ExaStoreWhatIs  

 

 مقیاس پذیری دیتاهای بی ساخت
ExaFS
، قسمت فایل سیستم Exastor، ورای محدودیتهای فایل سیستمهای استاندارد طوری طراحی شده است که از هر جهت قابل توسعه و رشد و نمو باشد


·         تعداد فایلها - محدودیت تعداد فایلهای در یک فایل سیستم الغ بر 128 میلیارد فایل است.

·           حجم - محدودیت حجم در یک فایل سیستم بالغ بر 750 ترابایت می باشد.

·         بار کاری - الگوریتمهای سازوارپذیر  Exastor بصورت خودکار تخصیص حافظه را برای بار کاری های خواندن و نوشتن تنظیم میکند. همچنین این امکان وجود دارد که منتاسب با نیازهای متفاوت و گاه متناقض سیستم را طراحی کرد.

نتیجه

تمام مباحث صورت گرفته در قسمتهای قبل برای پاسخ به این سوال بود که چه راه حلهای جدیدی در مقابل رشد روز افزون دیتا که منجر به استفاده از تجهیزات ذخیره ساز میشود وجود دارد؟ تعدادی از راه حلهای رایج و قدیمی از جمله DAS، NAS و SAN بحث شد و مزایا و معایب هر کدام ذکر شد. اما در دنیای امروزه این راه حلهای قدیمی جوابگوی نیازهای ذکر شده نمی باشد. در هر کدام از آنها بحث پایداری و توسعه پذیری در مقیاسهای بزرگ دست نیافتنی می باشد. راه حلهای پیشرفته تر همانند Shared SAN نیز پیچیدگیهای خاص خود را دارد و نیاز به تجهیزات و امکانات مدیریتی ویژه دارند. راه حل جدیدی که در این نوشته به آن اشاره شد بر مبنای دو اصل مهم است یکی تکه کردن و پخش کردن دیتا مابین چندین سیستم و دیگری جمع بستن این دیتاها در یک فایل سیستم یکپارچه.  

مهمترین ویژگی سیستم هایی که بر این اساس کار میکنند این است که علاوه بر پایداری بالا از دو بعد حجم و پهنای باند تا مقادیر بسیار زیادی قابل توسعه هستند. به این گونه از سیستمها غالباً Distributed Storage یا Grid Storage گفته میشود. نمونه آنها را در صنعت برودکست میتوان دید. شرکتهای Avid و Omneon دو نمونه بارز هستند. در این راه حل جدید عموماً از شبکه اترنت و سرورهای استاندارد صنعتی استفاده میشود که به تنهایی دارای مزایای بیشماری می باشد از جمله باعث کاهش هزینه ها میشود و همیشه از تجهیزات روز استفاده میکند. قدرت این راه حلهای جدید بر اساس نرم افزار فایل سیستم است و در نقطه مقابل سخت افزار در بهترین حالت ممکن از وسایل عادی استفاده میشود. این در حالیست که در SAN تجهیزات بسیار گران و پیچیده هستند. در عمل برآورد تجهیزات امروزی نشان میدهد که استفاده از این روشهای جدید در بسیاری از برودکسترها معمول میشود و دیگر کسی نمیتواند ادعا کند که SAN بهترین راه حل می باشد. استفاده از این راه حلهای جدید در کشور ما نیز علاوه بر اینکه دارای مزایای خاص خود می باشد دارای مزیت مهم دیگری میباشد و آن از این قرار است که با خرید و انتخاب یک نرم افزار خاص میتوان به هر اندازه سیستم را با سخت افزارهای عادی توسعه داد و از این نظر وابسته به شرکتهای ارائه دهنده تجهیزات خاص SAN نمی شویم یعنی به عبارتی تحریم اعمال شده از طرف شرکتهای بزرگ نظیر HP، EMC و ... تاثیر کمتری بر کار مار دارد. بنابراین توصیه میشود حتماً در پروژه ها و خریدهای جدید به این مسائل توجه فراوانی شود. در ضمن چنانچه یک کار فشرده در مورد نرم افزار فایل سیستم در داخل کشور صورت گیرد میتوان با نرم افزارهای سورس باز یک کار داخلی مناسب ارائه داد که در اینصورت از نظر نرم افزار فایل سیستم نیز قطع وابستگی میشود. در یک جمله به اطلاع همه کارشناسان و مدیران فنی میرساند که در زمینه بخصوص برودکست ذخیره سازهای مبتنی بر SAN کارایی خود را از دست داده و به جای آن راه حلهای مبتنی بر Distributed جایگزین شده اند. در پایان برای نمونه به اطلاع میرساند که شبکه خبری RT روسیه راه حل Exanet در شبکه خود استفاده میکند. 


تعداد بازدیدکنندگان : 199892


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها