X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دنیای شگفت انگیز صدا و تصویر دیجیتال
آرشیو
موضوع بندی
جمعه 1 آذر‌ماه سال 1387
Exastor انباره فایل در قرن ۲۱ - (۳)

 

نیازهای ذخیره سازی جدید

در مورد نیازهای مختلف میتوان به تمایلات زیر توجه کرد:

حداکثر استفاده از سخت افزار

سازمانها و کارمندان پیوسته میکوشند استفاده از منابع ذخیره سازی دیتا را بهبود و توسعه دهند. در همین زمان جای مورد نیاز برای سیستم ذخیره سازی در دیتا سنتر با توجه به مسائل مربوط به جای راکها، تغذیه و تهویه نیز افزایش می یابد. درنتیجه مدیر انفورماتیک و سازمان بایستی اطلاعات بیشتری از راه حلهایی داشته باشند که در آنها به مسائل بهره وری و استفاده مناسب از سخت افزار توجه ویژه میکنند. در سالهای اخیر استفاده حداکثری از منابع سخت افزاری در سیستمهای ذخیره سازی شاه کلید اصلی در زمینه کاهش هزینه های IT می باشد و یکی از بحث های داغ مباحث مربوط به IT می باشد.برای استفاده مناسب از سخت افزارهای ذخیره ساز چه چیزی نیاز است؟

·         استفاده مناسب از سخت افزار فایل سرور.  

     استفاده از همه توان CPU  فایل سرورها(که در اثر استفاده از یک فایل سیستم مناسب ایجاد میشود.) علاوه بر این استفاده از همه پهنای باند پورتهای HBA یا NIC برای I/O حقیقی( مسیرهای رزرو باعث میشود پورتهای سوئیچ و کابلها هدر رود.)

·         استفاده مناسب از زیرسیستمهای ذخیره ساز.  

     یک سیستم ذخیره ساز باید از مجموعه کمی از پورتها، HBA ها ، جعبه های ذخیره ساز (tray) و دیسکها استفاده کند با این حال بایستی نیازهای مربوط به کارایی را برای کل راه حل اقناع کند. بعضی از راه حلها به تجهیزات بیش از اندازه ای نیاز دارند، (در SAN ها و سیستمهای مبتنی بر SAN نظیر راه حلهای Shared File-system خیلی رایج است.)

·         استفاده بهینه از ظرفیت.  

     مهمترین پارامتر رایج برای محاسبه میزان استفاده از حجم، درصد استفاده از فضای دیسکها در سیستم های نصب شده می باشد. یک درصد بالا نشان دهنده یک راه حل ذخیره سازی کارا و مطلوب می باشد.

به طور خلاصه استفاده از تجهیزات اضافی در راه حلهای ذخیره سازی بنابر درخواست بایستی  فقط هنگامیکه به ترتیب کارایی و حجم بیشتری مورد نیاز باشد، صورت گیرد. یک سیستم ذخیره سازی نبایستی با استفاده حداکثری از سخت افزار خود به پایان عمرش برسد. بسیاری ازمشتریان توقع دارند که راه حل بر اساس اجزای سخت افزاری استاندارد صنعتی ساخته شود اجزایی که بنابر نیاز میتوان از آنها در سایر کاربردها استفاده کرد، یک برنامه موثر برای استفاده از سخت افزارهای قدیمی (recycling).

زمان از کار افتادن صفر

از سالها قبل برنامه ها و مکانهایی وجود داشتند که به آنها اصطلاحاً mission critical گفته میشود. مهمترین موضوع درباره این دیتاسنترها میزان در دسترس بودن آنهاست که بایستی در سطح خیلی بالایی باشد. مشتریان مایلند برای اینکه این برنامه ها همیشه در حال کار باشند مبلغ بیشتری خرج کنند. امروزه تعداد بیشتری از سازمانها نیاز به این سطح از میزان دسترسی دارند. سازمانها انتظار دارند که بدون پرداخت مبلغ اضافی سیستم ذخیره سازی آنها بتواند از سرویسهای mission critical پشتیبانی کند. روش های معمول ذخیره سازی برای کاربردهای کوچک نمیتواند به سطح مطلوبی از میزان در دسترس بودن و قابلیت اطمینان برسد زیرا در این موارد از سخت افزارهای سطح پایینی استفاده میشود.

آرشیو Online

مقررات جدید و افزایش تبدیل محتواهای آنالوگ به فرمتهای دیجیتال مشتریان را به این سمت می کشاند که اطلاعات را از آرشیوهای Offline نظیر کاغذ و نوارهای آنالوگ به آرشیوهای Online جابجاکنند. بنابراین راه حلهای ذخیره سازی آرشیو با این نیازها روبرو میشوند:

·         ماندگاری دیتا، مقررات و استانداردها ایجاب میکنند که داده ها در مدت زمان قابل توجهی که گاه به بینهایت میرسد، نگهداری شود و در طول این مدت نسبت به تغییرات و پاک شدن محفوظ باقی بماند. گاه لازم است برای حفظ مطمئن دیتا سخت افزار سیستم ذخیره سازی تا پایان عمرش فقط با سخت افزار جدیدی جابجا شود (migration).

·         ممیزی  (Auditing) همانند سایر اطلاعات، آرشیوهای Online نیز در معرض ممیزیهای داخلی و خارجی هستند. اطلاعات مشخصی بایستی از آرشیو بازیابی شود تا در یک زمان محدود بنا بر درخواست در اختیار مامور رسیدگی قرار گیرد. برای جوابگویی به این نیازها بایستی تکنولوژیهایی نظیر طبقه بندی اسناد ، فهرست گذاری و جستجوهای پیشرفته بکار برده شود.

افزایش اطلاعات بدون ساختار نظیر صدا و تصویر

استفاده روز افزون از مدیای دیجیتال که در قسمتهای قبلی نیز توضیح داده شد نیازهای ذخیره سازی را به سطح بالاتری میرساند. غیر عادی به نظر نمیرسد که سیستم های ذخیره سازی پیدا شوند که قابلیت افزایش در حد میلیونها فایل را که سایز آنها میتواند از چند بایت تا ده ها ترابایت برسد داشته باشند. ظرفیتهایی که مورد نیاز است میتواند به صدها ترابایت برسد.

·         تعداد فایلها: فایلها اساسی ترین فرم اطلاعات در کامپیوتر هستند. فایل سیستمها مکانیزم ساده ای برای کنترل فایلها، نامگذاری، کنترل مشخصات و کنترل دسترسیها فراهم میکنند. شاید به همین خاطر است که موارد کاربردی بسیاری هستند که از فایل برای نگهداری اطلاعات استفاده میکنند. تعدادی از موارد کاربردی همانند e-mail و دیجیتال مدیا از ذخیره سازی فایل در سطح بالایی استفاده میکنند. برای پاسخ به این تقاضاها سیستم ذخیره سازی بایستی از میلیونها فایل ترجیجاً در یک فایل سیستم یکپارچه پشتیبانی کند.

·         اندازه متوسط فایل افزایش زیادی در سایز فایلها و ظرفیت مجموع دیتا دیده میشود به نحوی که از قبل پیش بینی نمیشد (جدول1) بصورت تاریخی فایل سیستمها با فایلهای کوچک سرو کار دارند، بنابراین لازم است از معماری های جدید برای ذخیره سازی استفاده شود تا این فایلهای بزرگ را در خود جا دهد.

·         ظرفیت: همانطور که تعداد و سایز میانگین فایلها رشد روز افزونی دارد، ظرفیت مجموع مورد نیاز نیز به تناسب آنها افزایش می یابد، به طور مثال ذخیره کردن یک فیلم به فرمت غیر فشرده HD حدود 25 ترابایت حجم نیاز دارد علاوه بر این استودیوهای تولید همزمان یک ویدئو را در فرمتهای مختلفی نگهداری میکنند تا به فرمتهای گوناگونی همانند وب سایت و DVD آنها را ارئه کنند.

·         حجم کار: آرشیو دیتا بر میگردد به جابجایی دیتا از منابع آنالوگ یا دیجیتال به سیستمهای ذخیره سازی دیسکی. حجم کاری بنا بر موارد کاربردی جدید همانند پردازش تصویر ،نسبت به حالت قبل که آرشیو یک انباره استاتیک محسوب می شد، بسیار بالا می باشد، زیرا دائماً در حال تعامل با بقیه قسمتهاست.

آیا راه حلهای قدیمی ذخیره سازی میتوانند از عهده این مجموعه نیازها بر آیند؟ ما این موضوع را در قسمت بعدی توضیح میدهیم.


تعداد بازدیدکنندگان : 199892


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها