X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دنیای شگفت انگیز صدا و تصویر دیجیتال
آرشیو
موضوع بندی
پنج‌شنبه 9 اسفند‌ماه سال 1386
پیدایش XDCAM و روشهای کاری جدید- بخش چهارم

بعد از مدتها که مقاله های مربوط به مدیای XDCDM رو پست کرده بودم مطالعه یک مقاله باعث شد تا برای تکمیل این سری مقاله ها انگیزه پیدا کنم و در نتیجه سری پستهای مربوط به مقاله های XDCAM رو تا جایی که سواد و تجربیاتم اجازه بده و لطف دوستان و همکاران شامل حالم بشه، ادامه میدم. البته برای یادآوری بخشهای مهمی از پست های قبلی رو تکرار میکنم.

XDCAM Professional Disk

 

سیستم: XDCAM

محیط مدیا یا رسانه: PD یا Professional Disc

نرخ  ارسال بیت یا bit rate :     الف- با یک هد نوری 72Mbps          ب- با دو هد نوری 144 Mbps

ظرفیت دیسک: 23.3 G

عمر آرشیو: حدود 30 تا 50 سال در 20°c و رطوبت 40 درصد

وزن دیسک: 89g

 

فرمتهای تحت پشتیبانی: DVCDM و IMX

مدت زمان ضبط:

الف- برای IMX 45min (50Mbps) ، 60min (40Mbps) و 75min (30Mbps)

ب- برای DVCAM 90min (25Mbps)

طول موج: 405nm

 

سرعت انتقال سیگنال Proxy AV (اطلاعات با رزولوشن پایین): بالاتر از 50 برابر برای سیستمهای دو هدی و بیشتر از 30 برابر برای سیستمهای تک هدی .

این سیستم توانایی عملکرد در محیطی با رطوبت بالای 80 % را دارد. (درعمل تا 99,9 % را نیز جواب میدهد.)

 

طول عمر هد لیزر نسبت به هد در فرمت ضبط نوار دیجیتال بسیار بیشتر است لذا هزینه تعویض هد نوری نسبت به هد ارزانترین سیستم ضبط نوار ویدئوئی دیجیتال کمتر از 50 % میباشد، تعویض قطعات اساسی مکانیکی در camcorder معادل 4000 ساعت و در Deck معادل 6000 ساعت می باشد، در صورتیکه در سیستمهای نواری 2000 ساعت است.

 

برای پاک کردن فایلهای موجود دو شیوه وجود دارد، یکی شبیه Delete در کامپیوتر که در واقع معادل پاک کردن اطلاعات یک فایل در فایل سیستم میباشد و حدود یک ثانیه طول میکشد و روش دیگر پاک کردن تمامی اطلاعات که شبیه عمل فورمت در کامپیوتر میباشد و حدود 45 دقیقه طول میکشد .

 

خطاهای ضبط از طریق تجمیع چندین متد مثل چک کردن شرایط سرو فوکوس ، سرو تراکینگ یا انعکاس اشعه لیزر و مشخص و به کاربر نمایش داده می شود.

 

برای جلوگیری از ضبط بر روی دیسک، یک سوئیچ بر روی کارتریج وجود دارد .

 

هیچگونه مشکلی  از لحاظ تاثیرگذاریمیدان مغناطیسی وجود ندارد .

 

محافظ کارتریج ، دیسکت را نسبت به گرد و غبار و خراش و …. مصون میدارد حتی اگر دیسک آسیبی ببیند یک سیستم تصحیح خطای قدرتمند سیستم را قادر میسازد تا بتواند اطلاعات را باز خوانی نماید .

اطلاعات فایل سیستم نیز که از اهمیت فراوانی برخوردار میباشند نیز در دو محل متفاوت ذخیره میگردد تا درصورتیکه یکی از آنها آسیب ببیند ، فایل سیستم دوم مشکل را حل نماید .

 

جهت بهره گیری از بعضی امکانات مدیریتی بر روی دیسک می توان از یک سیستم بارکد بر روی کارتریج استفاده کرد.

 

ساخت فایل سیستم (فرمت کردن) بر روی یک دیسکت نو ضروری است اما مدت زمان زیادی طول نمیکشد و تمامی تجهیزات XDCAM دارای سیستم فورمتینگ میباشند.

 

درصورتیکه Power سیستم قطع شود برای بازیابی حداکثر اطلاعات، یک سیستم به نام Recovery System وجود دارد. بیشترین اطلاعاتی که در چنین شرایطی از دست میرود تا 4 ثانیه قبل از قطع شدن Power خواهد بود. بصورت نرمال بازیابی این اطلاعات حدود 10 ثانیه طول میکشد اما تحت شرایطی که ضبط 90 دقیقه بوده باشد ممکن است تا 90 ثانیه هم طول بکشد.

 

اگر به هنگام ضبط باطری خالی گردد، سیستم کنترل اتوماتیک، ضبط را متوقف کرده و فایل سیستم را می بندد.

 

از لحظه قرار دادن دیسکت درون دستگاه تا ضبط بیشتر از 6 ثانیه طول میکشد که تلاش برای رسیدن به 6 ثانیه می باشد که البته در سیستم نوار هم بیشتر از 6 ثانیه است . در صورتیکه نوار داخل دستگاه باشد و دستگاه خاموش باشد، بیشتر از 3,5 ثانیه طول میکشد که تلاش برای رسیدن به 3.5 ثانیه می باشد تا سیستم برای ضبط آماده شود که در نوار حدود 4 ثانیه است.

 

 

با تشکر مخصوص از دوست و همکار گرامی آقای داوود اسماعیلی

 


تعداد بازدیدکنندگان : 199892


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها