X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دنیای شگفت انگیز صدا و تصویر دیجیتال
آرشیو
موضوع بندی
سه‌شنبه 1 بهمن‌ماه سال 1387
Exastor انباره فایل در قرن ۲۱ - (۶)

ExaStoreLogo 

راه حل Exastor

 شرکت Exanet که ارائه دهنده سیستمهای Clustered NAS می باشد، روش دیگری برای به اشتراک گذاری فایل ارائه میدهد، راه حلی که محدودیتهای ذخیره سازها را میشکند و به NAS ها در زمینه کارایی، مقیاس پذیری، بهره وری و مدیریت دیتا ارزش بیشتری میدهد. اساس این راه حل برمبنای نرم افزاری است که Exastor نامیده میشود. این راه حل دید دیگری به سازمانها در زمینه نگهداری فایل در طول چرخه حیات آن میدهد که با خرید ذخیره ساز شروع، با کارهای مربوط به نگهداری ادامه و با پایان عمر سیستم خاتمه می یابد.

مروری بر Exastor

راه حل Exastor یک روش مستقل از تکنولوژی است که شامل نرم افزاریست که بر روی سخت افزار سرورهای استاندارد PC اجرا میشود. با این روش دست سازمان برای انتخاب سخت افزارهای ذخیره سازی مختلف برای رسیدن به یک راه حل NAS انعطاف پذیر باز است. یک سیستم Exastor شامل اجزای زیر می باشد:

·          Storage Cluster Nodes

       سرورهای PC با بهره گیری از آخرین پروسسورهای چند هسته ای، که برنامه Exastor بر روی آنها اجرا میشود.

·         Cluster Interconnect 

            یک شبکه گیگابیت اترنت که در لایه داخلی ارتباط دهنده سرورها استفاده میشود و برای دسترس پذیری بالا و مکانیزم failover نیز استفاده میشود.

·       Standard RAID Systems 

            سرورهای PC که برنامه Exastor بر روی آنها اجرا میشود بوسیله کابلهای استاندارد Fiber Channel به سیستمهای RAID استاندارد متصل میشوند. Exanet لیست بلندی از سخت افزارهای مورد تاییدش را دارد.

موارد مورد تاکید Exastor:

·         ExaFS  -  یک فایل سیستم که هسته اصلی راه حل Exastor می باشد. به اشتراک گذاری اطلاعات و مدیریت سیستم را آسان می کند.

·          Massive Scalability  - به صورت گسترده از افزایش حجم و پهنای باند مستقلاً، پشتیبانی میکند، به این ترتیب نیاز محیطهایی که به قدرت محاسباتی و کارایی بالا نیاز دارند پاسخ داده میشود.

·          Unique data management  - نظیر حجم های منطقی مجازی(virtual logical volume) بطور نامحدود و تصویرهای آنی (snapshot) بی شمار.

·          Industry standard hardware   - که در نتیجه آن هزینه های خریداری و نگهداری کاهش می یابد و علاوه بر این سرمایه استفاده شده برای آینده نیز کارایی دارد.

·         Multiprotocol Access  - به مدیران سیستم اجازه میدهد که فایل سرورهای جدا از هم را در یک سیستم واحد یکپارچه کنند که بوسیله پروتکلهای اساسی شبکه نظیرCIFS، NFS و AFP در دسترس می باشد.

Exastor Benefits

این مطلب مهم است که با توجه به نیازهای جدید بازار در زمینه ذخیره ساز، روش Exastor چگونه راه حلهای ذخیره سازی که در این نوشته به آنها اشاره شد را پشت سر میگذارد. 

استفاده حداکثری از سخت افزار
در Exastor استفاده بهینه از سخت افزار از همان فاز ابتدایی چرخه حیات سیستم ذخیره ساز که همان خرید سیستم می باشد، شروع میشود. چون Exastor از سرورهای استاندارد PC استفاده میکند و در ضمن مسائل اقتصادی در سخت افزارهای PC در نظر گرفته میشود، مشتریان این امکان را دارند که تکنولوژیهای جدیدتری را با قیمت پایینتری خریداری کنند. این امکان بایستی در مقایسه با سایر راه حلهای که از سخت افزارهای اختصاصی استفاده میکنند در نظر گرفته شود چون معمولاً در این حالت تکنولوژی استفاده شده را همیشه نمیتوان آخرین تکنولوژی دانست. در این زمینه مشتریان میتوانند از آخرین پیشرفتها در تکنولوژیهای سرعت باس، رم، CPU، حافظه های بزرگ، PCI Express و پردازنده های چند هسته ای استفاده کنند. مدل مجوزهای (Licensing) سیستم Exanet بر اساس حجم است و این در حالیست که در راه حلهای مبتنی بر سخت افزار از مدل Tier (با اضافه کردن تعدادی هارد یا حفره ایجاد میشود) استفاده میکنند. در این حالت اخیر با تغییر محصولات بایستی مجدداً مجوزهایی خریداری شود که بار هزینه ای زیادی دارد.از آنجا که Exanet طوری طراحی شده است که از سخت افزارهای Multi-Core و Multi-Processor استفاده کند، مشتریان میتوانند در صورت نیاز به سیستم CPU، حافظه و کارتهای I/O اضافه کنند. به این ترتیب ایستگاههایی که سخت افزار قدیمی دارند با سرورهای جدید جابجا میشوند و سخت افزارهای قدیمی را میتوان در کاربردهای دیگری استفاده کرد. با وجود اینکه بروز کردن سخت افزار در سرورهای معمولی یک امر همه روزه و طبیعی میاشد، تاکنون این کار برای ذخیره سازها امکانپذیر و معمول نبوده است. 

سیستمی بدون زمان از کار افتادن (No Downtime)
سیستم Exastor طوری طراحی شده است که فاکتور دسترس پذیری آن بسیار بالا باشد در نتیجه این خاصیت (Storage Cluster) سیستم کارهای معمول مدیریتی را میتواند بدون از کار افتادن فایل سرویس انجام دهد، بعضی از این کارها عبارت است از:

·         اضافه کردن کنترلرها، حفره ها و دیسکهای جدید

·         افزایش LUN

·         افزایش حجم

·        نصب پچهای سیستم

بر عکس NAS های قدیمی، Exastor یک کلاستر افزونه (Redundant) و فراتر از یک مجموعه از دو سیستم می باشد. هیچ نقطه ای از سیستم وجود ندارد (Single Point of Failure) که باعث از کار افتادن کل مجموعه شود. با از کار افتادن هر کدام از اجزا که میتواند یک RAID کنترلر یا یک مجموعه از ایستگاهها باشد، سرویس دهی دیتا قطع نمیشود. 


تعداد بازدیدکنندگان : 199892


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها