X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دنیای شگفت انگیز صدا و تصویر دیجیتال
آرشیو
موضوع بندی
پنج‌شنبه 4 فروردین‌ماه سال 1384
HDV کیفیت بهتر برای محصولات آینده-2

 
روزانه شاهد پیشرفت فزاینده فناوریها در زمینه های مختلف می باشیم. در همین راستا در زمینه ویدیو نیز با تعریف فرمت HDTV انقلابی ایجاد گردید و هر روز شاهد فراگیر شدن این فرمت می باشیم. فرمت جدیدی که برای محصولات خانگی و حرفه ای (و نه برودکست) تعریف گردیده است و مبتنی بر فرمت HDTV می باشد. در ادامه به ارایه مشخصات این فرمت می پردازیم:
 

مشخصات عمده HDV

هدف عمده این فرمت توسعه دوربینها برای ضبط آسان تصاویر با کیفیت بالای HD بر روی نوارهای DV با همان مکانیسم دوربینهای DV می باشد که باعث کاهش هزینه های مربوط به طراحی و ساخت بخشهای مکانیکی دوربین و افزایش کیفیت با همان نوار و مکانیسم می شود.
 

 
 
 
1-ضبط تصاویر HD روی نوار DV
همان نوارهای ویدیویی که برای ضبط DV استفاده می شود می تواند برای ضبط HD مورد استفاده قرار گیرد در حالیکه زمان ضبط تغییری نمی کند. بعبارت دیگر مکانیسم کلی ضبط برای هر دو حالت یکی است.

2-MPEG2 بعنوان فرمت فشرده سازی
همان فرمت فشرده سازی MPEG-2 که برای پخش دیجیتال و DVD مورد استفاده قرار می گیرد برای HDV نیز بکار گرفته شده است. برای استفاده از MPEG-2 بعنوان فرمت فشرده ساز با نرخ بیت DV، برای حجم بالای داده HD که بسیار بیشتر از SD می باشد، مدار پردازشگرسیگنال قوی مورد نیاز است.

3-توانایی تصحیح خطای نیرومند
در MPEG-2 که از فشرده سازی inter-frame استفاده می کند امکان بروز خطا بسیار بیشتر از DV Standard است که از فشرده سازی intera-frame استفاده می کند، به همین دلیل مقدار کدهای تصحیح خطا در HDV Standard افزایش یافته است. علاوه بر این با تغییر روش تصحیح از یک شیار (Track) به چندین شیار، قابلیت بر طرف کردن خطا بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته و مقاومت در برابر از دست رفتن اطلاعات بواسطه قطع آنی سیگنال بیشتر می شود.

4-کیفیت صدای معادل CD
فشرده سازی MPEG-1 Layer II بعنوان فرمت فشرده سازی صدا مورد استفاده قرار گرفته است.

5-دو نوع سیستم ضبط
HDV استاندارد دارای دو نوع سیستم ضبط می باشد:
720p که بصورت Progressive و با 1280Pixel افقی (60p,30p,50p.25p) ثبت می شود.
1080i که با مشخصات Interlaced و با 1440pixel افقی (50i,60i) ضبط می گردد.

6-روش ضبط HDV
اطلاعاتی که توسط فشرده سازی MPEG-2 کد می شوند امکان نمایش تصویر را برای حالتهای خاص مثل جستجوی سریع، پشتیبانی نمی کنند، اما HDV اطلاعات اضافی را برای پشتیبانی حالتهای پخش خاص روی نوار می افزاید تا هنگام پخش مثل فرمت DV امکان نمایش تصویر وجود داشته باشد. در نظر داشته باشید که هنگام جستجوی سریع و یا حرکت آهسته کیفیت تصاویر با پخش عادی فرق خواهد داشت.
 
 

Recording Format

 

جدول مشخصات فرمت HDV Standard

در جدول زیر به معرفی مشخصات این فرمت و مقایسه آن با فرمت DV می پردازیم:
 
 

Specification


 
 

تعداد بازدیدکنندگان : 199892


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها